Úplně na začátku je potřeba, zamyslet se nad tím, jaký typ člověka jste. Pokud jste pracovití, aktivní život pro Vás je denní rutina, nudu nemáte v oblibě, pak pro Vás byt vhodné rozhodnutí určitě nebude. Pokud ale máte raději svůj klid, aktivitě moc nefandíte, mohla by pro Vás být koupě této nemovitosti ideálním rozhodnutím. Pojďme se společně podívat, na nevýhody bydlení v bytě.
1) Jednou z největších nevýhod pro někoho může být soukromí, záleží ovšem, v jakém typu bytu bydlíte. Pokud má Váš příbytek stěny jako z papíru, rozhodně soukromí nebude jeho silná stránka. Nejhorší na tom je, že sousedé uslyší v podstatě vše, co řeknete lehce zvýšeným hlasem. Na akce po desáté hodině, můžete rovnou zapomenout, pokud tedy nenarazíte na extrémně vstřícné sousedy. V opačných případech to často končí voláním policie, za rušení nočního klidu.
2) Pro někoho může být problémem a značnou nevýhodou například nedostatečný prostor. Ten totiž ve většině těchto prostorů opravdu je. Problémem to zejména může být pro lidi, či rodiny, kteří mají děti, tudíž toho prostoru potřebují o něco více než člověk, který bydlí sám a domů se chodí v podstatě jen vyspat.
3) Převážně pokud vlastníte tento obytný prostor na pronájem, může být problém v komunikaci, nebo řešením něčeho s majitelem, který prostor vlastní. Na mysli máme například, pokud budete chtít v bytě provést nějakou větší úpravu. Na to totiž bez domluvy s vlastníkem nemáte právo. Pokud Vám to neodsouhlasí, nesmíte tak udělat.
4) Jste od narození zvyklí bydlet na vesnici? Pořádně si promyslete, jestli tuhle změnu provedete, může to pro Vás totiž být, opravdu nekomfortní. Většina bytů se pohybuje kolem měst, nebo přímo ve středu města. Tudíž, pokud se rozhodnete bydlet v části města, můžete se předem rozloučit s nějakým klidem. Sami víte, jak to v městech vypadá, spousta lidí, aut, je tu opravdu rušno, to pocítíte i za stěnami Vašeho bytu.
Byt
Kreativní činnosti
Vystřihování
Nejjednodušším stylem, jak si zkrášlit byt, je si zakoupit v papírnictví čtvrtky a s tužkou si nakreslit obrysy čehokoliv, co vás napadne. Existuje i plno knížek s nápady, které vám pomohou. Vystřihnuté tvary, ať už se bude jednat o zvířata, nebo o nějaké jiné předměty, můžete na sebe nalepovat, tvořit z nich 3D obrazce, nabarvit je, připevnit na šňůrku a zavěsit do oken nebo kamkoliv po bytu. Nejen že tím zkrášlíte byt, ale i okna, a tak lidé z protějšího paneláku budou až u vytržení, jak jste si vyhráli s výzdobou vlastního bytu. Není na škodu ani vyrobení origami, které si také můžete kamkoliv zavěsit.
Ozdobení květináčů
Byt se dá provonět pomocí některých bylinek, které si pěstujete v květináčích. Také ty se dají vyzdobit k obrazu krásnému. Stejně tak i tady si vystačíte s pouhou čtvrtkou, jakýmikoliv kreslícími prostředky a lepidlem či izolepou. Pokud zrovna nemáte po ruce papírnictví, nebo se vám nechce plýtvat papírem, vystačíte si štětcem, temperami a trochou vody. Květináče si pak pomocí temper vyzdobíte sami. V dnešní době se více vyrábějí i plastové květináče, které jsou již dávno ozdobené. Někdy není nad to si to ale udělat sám.
Vymalování/malování na zeď
Když byt patřívám a můžete si mluvit do vymalování a malování na zeď, jste svým pánem, ale v poslední době máte zdi spíše bílé a chudé, není na škodu vzít štětec a barvy na zeď. Není třeba malovat celý pokoj jinou barvou, stačí, když vytvoříte nějaké obyčejné obrazce na zdi. Máte obyčejně vypadající bílou zeď, u které máte postel? Stačí na ni nakreslit obrazec, zvíře nebo dát tapetu. Může to mít i uklidňující účinek, který je potěšením pro lidské oko, když se místo do prázdné stěny díváte na něco pěkného.
Dekorace bytů
V dnešní době jsou výrobci natolik přemýšliví, že pro vás vytvoří i poličky a skříňky na míry vašeho bytu. Knihovničky, které mají nějaké visačky. Ale i nalepovací předměty, kterými si například vytvoříte stromek a zavěsíte na něj stužky, různé nápisy nebo plakáty vašich oblíbených herců, zpěváků nebo hudebních skupin.
Nejvíce poslední dobou frčí trend DIY (Do it yourself), v překladu to znamená „udělej si to sám“. Takže pokud potřebujete větší inspiraci, stačí umět správně hledat.
Jak přežít spolubydlení?
Pokud jste studentem nebo pracujícím, který žije ve městě sám bez rodiny a je v podnájmu v bytě, možná máte v bytě několik dalších lidí, kteří buď studují, nebo pracují. Ať už se jedná o studující nebo pracující, je vždy lepší, když si společně rozumí.
Ale co když společně v bytě žije i domácí bytu?
Někdy to nejde jinak, a kromě dalších spolubydlících bydlí v bytě i domácí, ať už muž nebo žena. Může být až velkým štěstím, pokud je domácí naprostý pohodář, který si hledí svého a nezasahuje do společného žití. Každý má přeci jen rád svůj vlastní klid.
Pan nebo paní bytu si rád dává pravidla, která by měl dodržovat i on. Má zkušenost s bytem v podnájmu není zrovna dvakrát skvělá. Pan domácí je schopný se vrátit kolem jedenácté hodiny a i po jeho pravidlu mít klid po desáté hodině, je značně hlučný.
To nemluvě o válce, která panuje, když se jedná o teplo v pokojích. Někteří z nás si přeci vystačí s teplotou pokoje kolem dvaceti dvou stupňů, ale zažila jsem, že v našem pokoji bylo i třicet dva.
Snadné triky pro přežití
Takže pokud v bytě, v kterém jste, se vám líbí, ale máte kolem sebe některé podněty, které vás nenechají chladnými, snažte se hledat něco, co vám pomůže přežít to nesnesitelné. Dobrá káva, četba oblíbené knihy, chození po nákupech či poslouchání hudby. Někdy může pomoct sledování okolí z oken nebo zaposlouchání se do zvuků kolem.
Pomocníkem je i jakákoliv činnost, která odvrátí vaše negativní myšlenky. Ať už se jedná o úklid nebo učení. Stejně naladěný spolubydlící může pomoct v boji proti negativním stránkám ubytování.
Čím více společných zájmů se spolubydlícím máte, tím více vám to bude klapat a budete si rozumět. Nebudou vám vadit společné večery a třeba brzy začnete plánovat i společné výlety.
Někteří domácí do svých bytů povolí i domácího mazlíčka, ten vám pomůže v takových chvílích odvrátit veškeré myšlenky a donutí vás se soustředit pouze na něj.
Základní pravidla pro koupi nemovitosti
Každý z nás jednou musí zainvestovat do bydlení ať už během studia, kdy chceme být odloučeni od rodiny a být závislý jen sami na sobě či s partnerem toužíme založit rodinu a mít pocit teplého domova.
Na co si ale dát pozor, jestliže jsme se rozhodli pro koupi nebo pronájem bytového prostoru? Většina lidí spíše vyhledává realitní kanceláře, ve které Vám vše zajistí – vyberou nabídku dle našich představ, domluví schůzku s vlastníkem, vyhotoví smlouvu a popř. další potřebné dokumenty ke koupi a někdy i zajistí přepis na katastru nemovistí. Vlastně se o nic nemusíme starat, a nakonec se můžeme rovnou nastěhovat. Samozřejmě realitní kanceláře nedělají nic zadarmo. Čím větší servis, tím vyšší provize…
Před výběrem nemovisti musíme mít jasno co přesně hledáme a v jakém finančním rozmezí, zda-li byteček na krají města pro velikou rodinu, či jen malou garsonku klidně i v centru města.
Realitní makléřby Vás nikdy neměl tlačit do nabídky, se kterou nejste 100% spokojeni. Velmi často můžete slyšet komentáře typu: „Před Vámi již bylo tolik zájemců“, nebo: Ráno jsem tu měl zájemce, kterému se bydlení velmi zamlouvalo, proto se musíte rozhodnout co nejrychleji“. Pokud by se přeci jednalo o velmi lukrativní a zajímovou nabídku, byla by nemovitost brzy pryč.
Během prodlídky bytového prostoru si musíme dát pozor na viditelné technické závady, např. suché zdi, dobře uzavíratelná okna a další. Také výhled je důležitý, nechceme přeci koukat na „skupinku odpadkových košů“ pod okny… Které vybavení je součástí koupě Vám sdělí realitní makléř na místě. Okolní prostory (sklep, balkon..) by jsme si také měli pozorně prohlédnout.
Občanská vybavenost je dnes samozřejmostí, ale kde a jak daleko je dostupná, je také důležité. Např. lékař, mateřská školka, autobusová zastávka a obchod se vždy hodí mít tzv. při ruce.
Kvalitní realitní makléř Vám také ukáže náhled do katastru nemovistí, ve kterém zjistíme skutečného vlastníka nemovisti, popis objektu – jeho skutečnou velikost, věcná práva, zda-li na nemovist nespadá omezení vlastnického práva a náhled obsahuje také poznámky o soudních sporech týkající se nemovitosti.
Při podpisu smlouvy musí být člověk obezřetný, vše si podrobně přečíst a hlavně nepodepisovat něco, čemu nerozumí.
Kupujeme nový byt
Nový byt, nový domov, to je radost pro každou rodinu. Při nákupu ale mohou nastat různé problémy, které mohou koupi bytu velice ztížit, popřípadě i úplně znemožnit. Jaké problémy mohou nastat?
V první řadě musíte nějaký byt najít, prohlédnout si jej a rozhodnout se, že zrovna tento byt chcete. Na prohlídky bytů bývá v posledních letech poměrně hodně zájemců, protože se byty prodávají ve velkém. Váš vysněný byt vám tedy může někdo vyfouknout před nosem a neuděláte s tím nic. Je tedy dobré jednat rychle a co nejrychleji si sjednat schůzku s prodejcem.
Pokud se vám byt líbí, je dobré si jej ještě jednou pořádně prohlédnout a to nejlépe i se znalcem, který najde skryté chyby. To je velice důležitá část kupování bytu či nemovitosti jako takové. Vady bytu jsou totiž často skryté a můžete na ně přijít až po nějaké době používání. Pokud máte jakékoli pochybnosti, zeptejte se klidně i opakovaně majitele bytu. Pokud máte v plánu byt koupit, pak se můžete pustit do sepisování smlouvy, v té musí být uvedeno vše, co by mohlo ovlivnit využívání bytu.
Další co budete řešit při pořizování nového bytu je asi financování. To může být první problém. Hypotéky se dnes nedávají na počkání a tím pádem na ně nedosáhne úplně každý. Navíc je nutné mít 20% hodnoty bytu našetřeno z jiných zdrojů. Další problém nastává ? při nakupování družstevního bytu. Hypotéka na družstevní byt je trochu oříšek, schopný finanční poradce vám však poradí i tady. Pokud máte vyřešeno financování koupě bytu, pak už vám zbývá jen podepsat smlouvu a byt je váš.
Jakmile podepíšete smlouvu, běží lhůta, do které musí bývalý majitel byt uvolnit, a poté se již můžete v klidu nastěhovat. Pokud máte v plánu rekonstrukci bytu, pak je nutné to vyvěsit aspoň na nástěnku, aby ostatní obyvatelé věděli, že bude v domě nějakou dobu hlučněji.
Mytí nádobí vás bude bavit
Ne každý má to štěstí, že má dostatek prostoru a může tak mít velkou kuchyň, kam se všechno potřebné pohodlně vejde. I s menším prostorem se dá ale pracovat, a můžete v něm mít všechno, co vám ulehčuje vše kolem vaření, pečení a mytí nádobí. Dnes už není myčka nádobí žádnou moderní vymožeností, jak tomu bylo před téměř dvaceti roky. Myčky byly teprve v plenkách, ceny nebyly zrovna malé a tak si tento výdobytek moderní doby mohl dovolit jen málokdo. Ale naštěstí dnes je všechno jinak, myčka nádobí není rozhodně ničím nedostupným a zároveň je výrobci myšleno i na to, kdo vzhledem k nedostatku prostoru potřebují menší přístroj nebo kde jsou v domácnosti jen dvě osoby apod.
Jak tedy dostat tohoto skvělého pomocníka tam, kde není zrovna moc místa? Bez ledničky a sporáku se neobejdete, stejně tak je problematické přijít o úložný prostor v kuchyňské lince. Na drobnější spotřebiče není problém najít kousek toho volného místa, ale myčka, i když budete volit variantu užší, přeci jen prostor potřebuje.
Než se rozhodnete k samotné koupi, vše si pečlivě přeměřte, někdy postačí jen přeorganizovat kuchyň, něco pošoupnout a najednou je tolik potřebné místo na světě. Modely určené pro malou kuchyň jsou široké min. 44,8 cm, tedy necelého půl metru, což není tak moc. Navíc jsou to kousky určené pro volné stání, tedy nejsou dělány pro vestavění do samotné kuchyňské linky. Další možností jsou pak stolní myčky, jejich rozměry jsou co do výšky a šířky kolem 50 cm. V tomto případě pak ale počítejte s tím, že pojme daleko méně nádobí a je tedy určena spíše pro pár nebo jedince než pro početnější rodinu.
Pokud kuchyň teprve plánujete, je to jednodušší v tom, že se vyhnete úpravám stávajícího prostoru. Nespornou výhodou je, že si pečlivě vše promyslíte a naplánujete podle vašich potřeb a představ, pomoci vám v tomto může bytový architekt nebo odborníci z kuchyňských studií.