Státní jazyková zkouška z angličtiny: co to je a jak se připravit?

Už jste se někdy dostali do situace, že by se vám hodil na vaši angličtinu „papír“? Oficiální potvrzení o vašich znalostech cizího jazyka se mohou hodit jak při studiu, tak při ucházení se o práci. Pokud jste tedy někdy uvažovali, že by bylo dobré si nějaký certifikát udělat, je tu možnost Státní jazykové zkoušky (SJZ)!

Pokud jste o tomto certifikátu ještě neslyšeli, tak jste tady správně. V tomto článku vám státní zkoušky z angličtiny představíme a také vám poradíme, jak se na ně nejlépe připravit podle našich zkušených lektorů angličtiny. Tak čtěte dále!

třída

Státní jazyková zkouška – jak probíhá a k čemu je dobrá?

Státnice z angličtiny můžete například v Jazykové škole PELICAN dělat na dvou úrovních – základní B2 a všeobecné C1. Tato úroveň je určená podle Společného evropského referenčního rámce (SERR nebo anglicky CEFR), což znamená, že je SJZ úrovňově srovnatelná s mezinárodními certifikáty, jako jsou například Cambridge English.

SJZ z angličtiny má dvě hlavní části. V první písemné prokazujete, že máte dovednosti porozumět textu, vyslechnout nahrávky, využívat gramatiku a slovní zásobu. Pokud písemnou části projdete, čeká vás většinou o 14 dní později část ústní. Tam si komise ověřuje vaše verbální schopnosti v angličtině.

Možná vás napadá, proč byste si měli dělat právě Státní jazykovou zkoušku z angličtiny. Státnici můžete využít při přihlašování na vysokou školu, ale i při studiu na ní, kdy vám často na základě certifikátu odpadají některé zkoušky z angličtiny. Je to také skvělá položka v životopise při žádání o práci, a to zejména v českém prostředí, ve kterém má SJZ silné jméno.

tabule

Jak se na SJZ připravit

Zde naši zkušení lektoři shrnuli pár základních bodů, na které dobré při absolvování SJZ myslet.

  • Nepodceňte přípravu. Je dobré se připravovat systematicky a na všechny části zkoušky. V ústní části nevynechávejte zdánlivě jednoduchá témata jako je rodina, jídlo nebo sport! Ke každému tématu si nachystejte několik záchytných bodů.
  • Neučte se zbytečně nazpaměť. Často takoví studenti nejsou schopni reagovat na otázky a způsobuje to negativní dojem se zkoušky.
  • K písemné části je nejlepší průpravou pomaturitní studium. Tam se celý školní rok cíleně na zkoušku připravujete a samotné složení je pak procházka růžovým sadem.
  • Využívejte potítka na maximum! Připravte si bodově znalosti, o kterých dokážete mluvit déle než první dvě až tři minuty.

pelikán

SJZ se skládá v jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky. Jednou z nich je Jazyková škola PELICAN v Brně. Pokud vás možnost složení SJZ zaujala a máte k ní nějaké otázky, napište nebo zavolejte přímo do PELICANa, kde vám řekneme vše potřebné!

Životní hra

Jaké podle vás jsou hry? Věděli jste, že jednu hru už dokonce hrajeme? Nevíte? Tak já vám to prozradím. Je to náš život. Život je hra, ale s jedním životem. Pokud se poštěstí, tak má někdo několik životů, někdo jeden a někdo tři, jak to obvyklé bývá v různých hrách. Jako například deskové, karetní, venkovní apod… A proč píšu o životní hře? Protože nechci psát o klasických hrách o těch píše skoro každý. Proto bych chtěla napsat něco neobvyklého a něco k zamyšlení.

srdce

Proto vám chci napsat jeden příběh. Byla jednou jedna skvělá studentka, která byla pilná, oblíbená, krásná a všechno možné. Bohužel měla vážnou nehodu a kvůli té nehodě nepřišla o život, ale přišla o nohu. A proč to píšu? Kdyby její osud chtěl, aby tady už nebyla, tak tu dávno není, ale ona dostala další život za oplátku, že ztratí svou nohu. Co je podle vás lepší? Umřít a přijít o život anebo dostat život a přijít o nohu?

Já sice měla opařenou nohu ve třetím stádiu a doktoři mi říkali, že se to už nezlepší, že budu mít jizvy a bůh ví co ještě, ale nohu mám zdravou a bez jakékoliv jizvy.

Lehce se mi to říká, když jsem to neprožila, ale radši bych přišla o nohu než o život. Máte tu další lidi okolo sebe, které vás mají rádi, já mám dokonce dvě chlupatý kočičky, přítele apod… Ano, je možné, že se někdo otočí zády, ale vím, že rodina a mí zvířata ne. A věřím i tomu, že i můj přítel by se o mě postaral.

zoufalství

Dokázali byste si to představit? Že byste se probudili v nemocnici bez nohy? Je to těžká představa. Hlavně člověk, co to zažil anebo to dokonce i čte, tak mi věř, že i když nemáš nohu, tak máš život a máš úžasný srdce, který to zvládlo na 100 % sice jenom na venek, ale i těch 80 % v tvém těle se počítá za největší úspěch tvého života.

Tak si prosím važte svého života, protože nikdy nevíte, kdy přijdete o svůj jedinečný život. Buďte na sebe opatrný a věřte, že váš život bude ještě dlouho pokračovat.  VÁŠ ŽIVOT SE VÁM JEDNOU OVDĚČÍ ZA TO, JAK SE K NĚMU BUDETE STARAT.

Život hrou

Když s námi v dětství rodiče hrají různorodé hry, tak nám pravděpodobně nedochází, jak moc jsou tyto aktivity důležité pro náš budoucí vývoj. Hraní her rozvíjí naši motoriku a schopnost přemýšlet a reagovat. Jedna z prvních her, kterou rodiče učí své batolecí děti je asi hra paci pacičky. Tato hra pomáhá dětech lépe se orientovat v prostoru a zareagovat na podmět, který je v tomto případě dlaň od jeho rodiče.
děti hrající fotbal
S přibývajícím věkem se hry, které hrajeme navyšují v náročnosti a v dovednostech, které musíme umět, abychom tyto hry zvládali. V některých případech je nutno zapojit intenzivně i mozkové závity ještě předtím, než hra započne, a to kvůli toho, abychom vůbec pochopili, jak se daná hra hraje. Dětské hry dospělým mohou dnes připadat velmi jednoduché, ale pro mladší bytosti je to zkrátka náročnější, protože s tím nemají ještě takovou zkušenost a jejich myšlení není plně rozvinuto. Příkladem těchto dětských her je například hra na schovávanou nebo skákání panáka.
děti hrající si ve vodě
S rozvíjející technologií je také změněn způsob, jak si děti hrají. Dříve měly na hraní spoustu hraček a ve vyšším věku si hrály venku s kamarády. Dnes spousta dětí využívá například mobilní telefon nebo tablet na hraní her. Tyto přístroje mohou sice dětem pomoct lépe rozvíjet konkrétní dovednosti, a to například logické myšlení nebo postřeh, ale na druhou stranu potlačují dětskou fantazii a další z negativních účinků by mohl být i problém s rozeznáváním reality a hry, ale to se nestává příliš často. Mnoho lidí starší generace má ohledně hraní her na mobilu či tabletu velmi negativní názor, ale je nadmíru náročné tento typ zábavy dětem odepřít, jelikož si tak hrají všechny děti a to by je vyčlenilo z kolektivu.
Bez her by se náš život neobešel a přiznejme si, že to byly právě hry, co udělaly naše dětství bohatě barevné.

Stolní hry zpět na stůl

Stolní hry, karetní hry a zkrátka hry pro více lidí jsou skvělý způsob, jak zabavit nejen sebe, ale i ostatní. Existuje mnoho druhů, od logických až po strategické. V dnešní době máme opravdu z čeho vybírat a každý si najde to pravé ořechové. A v tomto článku si uvedeme jen samé skvělé!
UBONGO
UBONGO je hra pro několik lidí. Každý hráč dostane herní destičku a části skládačky. Jejich úkolem je poskládat částečky co nejrychleji podle dané předlohy. Podle pořadí si hráči losují diamanty – je jich několik druhů a každý druh se počítá za jiný počet bodů. Kdo má nejvíce bodů nasbíraných díky diamantům, vyhrává.
Člověče, nezlob se!
ČESKO
Hru ČESKO zná určitě každý. Existuje několik druhů – junior, pro dospělé, zlatá edice, tipni si. Největší výhodou této hry je to, že se i něco přiučíte. Lze hrát jako jednotlivci nebo ve skupinách. Házíte kostkou a chodíte na políčka s tématy – sport, různé, kultura apod. Vždy dostanete otázku a za správnou odpověď žetonek s danou kategorií. Vyhrává ten, kdo všechny kategorie zodpoví jako první.
TIPNI SI
Tato hra je velmi podobná Česku, opět tu dostáváte otázky z různých okruhů, ale neodpovídáte přímo. Své odpovědi píšete na tabulku. Otázky jsou tu podávány tak, že odpovídáte pomocí čísel. Např. Kolikátá je největší Afrika ze všech světadílů? Jako bonus si tu vsázíte, jaká odpověď – buď Vaše nebo protihráčů – je správná. Vyhrává ten, kdo má nejvíce žetonků.
Hrací karty
ČLOVĚČE, NEZLOB SE!
Staré, dobré ČLOVĚČE, NEZLOB SE! nikdy nevyjde z módy. Tato hra nás provádí už od malička a až do teď se ve Vás určitě při jejím hraní projevuje soutěživost a nervozita z vyhození. Tahle hra prostě nestárne. Zasmějete se u ní, budete chtít vyhodit své blízké a samozřejmě vyhrát! Pokud jste tuto hru už delší dobu nehráli, tak se k ní musíte vrátit! Jednak se Vám připomene dětství a určitě se jen tak nezačnete nudit!