Velkolepé Machu Picchu

V Peru je inckých památek spousta. Avšak největší dojem udělají právě tyto významné ruiny Inků. 

 

Nejprve něco z historie města

 

Stále se vedou dohady, proč Inkové město vlastně vybudovali. Je ale jisté, že město bylo pro Inky velice posvátné a konaly se zde různé obřady a vzácné události.

Začali ho stavět v roce 1430 mezi dvěma horami – Machupicchu (stará hora) a Waynapicchu (mladá hora) . Názvy však pocházejí od původních obyvatel žijících pod těmito horami. Inkové věřili, že je voda posvátná, a proto vybrali místo obklopené řekou ze všech stran.

Roku 1572 Inkové město opustili a tím zchátralo. Zrovna v tu dobu kolonizovali Španělé Jižní Ameriku. Ti ale nikdy toto město nikdy neobjevili a díky tomu nebylo poničeno. 

Machu Picchu ruiny

O existenci města věděl do roku 1911 jenom kmen Kečuů. Tento rok ale zavedl malý chlapec do zarostlého města amerického průzkumníka Hirama Binghama, který hledal ztracené město Vilcabamba. Ten se dnes považuje za znovu objevitele.

 

Roku 1912 zde začal Bingham vést vykopávky s podporou National Geographic a univerzity Yale až do roku 1915. Peruáncům se to ale moc nelíbilo a Bingham byl obviněn z porušení zákonů. Průzkumník si také odvezl spoustu předmětů spojené s městem na univerzitu, o které se později Peru dlouho dohadovalo.

 

Doposud se pochybuje o Binghamově znovuobjevení, byl to ale právě on, kdo ukázal město světu. Je po něm pojmenovaný vlak na trase Cusco – Aguas Calientes a trasa z městečka na Machu Picchu.

 

V roce 1983 bylo Machu Picchu zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2007 mezi divy světa.

Hora Machupicchu

Rezervaci na Machu Picchu je třeba udělat dopředu. Na sezónu raději i s půlročním předstihem. V sezóně dešťů najdete volné vstupenky i týden dopředu. 

Do Aguas Calientes neboli nově Machu Picchu Pueblo se lze dopravit vlakem z Cusca anebo pěšky 11kilometrovou trasou podél trati od Hydroelectrica (místo, kam se dá nejdále dopravit hromadnou dopravou či autem).

 

Lze si koupit vstup jenom do posvátného města anebo se vstupem na jednu ze dvou hor (Machupicchu nebo Waynapicchu). Čas v areálu mají návštěvníci omezený. Základní vstupenka je platná 4 hodiny a se vstupem na nějakou z hor máte čas na objevování 8 hodin. 

 

V areálu byly zavedeny četná omezení kvůli náporu turistů. Vstupenek na každý den je jen omezený počet a vzácné chrámy jsou otevřeny pouze několik hodin denně. Na archeologické naleziště je zakázáno nosit drony, zbraně, selfie tyče, deštníky, cigarety, drogy, alkohol, zapalovače, boty na podpatku, hole (zdravotně omezeným se samozřejmě tolerují), stativy a jídlo. Hudba, skákání a řvaní se také netoleruje. Batohy se ale neprohledávají.


Bohužel toto vzácné místo navštěvují i neohleduplní návštěvníci bez sebemenšího respektu a při objevování ruin můžete narazit i na spoustu pohozených plastových lahví a jiných odpadků.

Není tedy vyloučeno, že se městečko bude potýkat v budoucnu s ještě více omezeními.

 

Užijte si návštěvu tohoto ojedinělého posvátného města, nasajte jeho speciální atmosféru a respektujte ho.

Krásy Srní a jeho okolí

Srní je malá šumavská vesnice, která má necelých 270 obyvatel a nachází se v okrese Klatovy. Přesto, že se jedná o menší vesnici, můžete zde potkat mnoho turistů, kteří si sem jezdí odpočinout, a za krásami zdejší přírody. Tato obec a její okolí je stále častěji navštěvována i díky seriálu Policie Modrava, který se zde natáčí. A jaká zajímavá místa můžete v Srní a jeho okolí navštívit?
lesní potok

1. Návštěvnické centrum Srní

Na Šumavě se nachází několik návštěvnických center. Návštěvnické centrum v Srní je zaměřené na šelmy, zejména vlky. V hlavní budově je možné zhlédnout expozici věnovanou nejen šelmám, ale i šumavské přírodě. Děti si mohou pohrát na dětském hřišti postaveném vedle hlavní budovy návštěvnického centra. Celým areálem prochází vlčí naučná stezka, ze které je možné nahlédnout do vlčího výběhu.

2. Hauswaldská kaple

Na tomto místě můžete vidět pozůstatky původní kaple, postavené zde za účelem zázračného léčivého pramene, díky kterému se toto místo proslavilo. Můžete zde najít také nově upravené dřevěné potrubí, které vede vodu ze studánky až k pozůstatkům kaple, kde je vyrobeno skleněné pítko, v němž jsou obtisknuty spojené dlaně. Přesně takto vypadají totiž dlaně lidí, kteří zde léčivou vodu z pramene nabírají.
inverze na šumavě

3. Vchynicko–Tetovský kanál

Někdy je možné se setkat s názvem Vchynicko-Tetovský plavební kanál, jelikož byl na přelomu 18. a 19. století vybudován k plavení dřeva z šumavských hor až do řeky Otavy. Nyní je okolo tohoto kanálu vybudováno několik naučných a turistických stezek. Za zhlédnutí stojí i opravené kamenné mostky vedoucí přes tento kanál.

4. Vydra a Turnerova chata

Další naučná stezka vede kolem řeky Vydry a má celkem 12 naučných tabulí. První se nachází na Antýglu a poslední je na elektrárně Čeňkova Pila. Součástí této stezky je také Turnerova chata, postavená koncem 18. století. V současné době slouží tato chata k ubytování turistů, jejich občerstvení, ale je možné si zde také zakoupit suvenýry, či turistické známky. Nicméně samotný výhled na řeku Vydru a její vodu přelévající se přes obrovské balvany stojí za to vidět.
 
V článku je vyjmenováno jen několik nejznámějších míst. Návštěvníci Srní však v místním informačním centru mohou získat informace i o dalších naučných, turistických stezkách nebo místech, která stojí za zhlédnutí.