Státní jazyková zkouška z angličtiny: co to je a jak se připravit?

Státní jazyková zkouška z angličtiny: co to je a jak se připravit?

Už jste se někdy dostali do situace, že by se vám hodil na vaši angličtinu „papír“? Oficiální potvrzení o vašich znalostech cizího jazyka se mohou hodit jak při studiu, tak při ucházení se o práci. Pokud jste tedy někdy uvažovali, že by bylo dobré si nějaký certifikát udělat, je tu možnost Státní jazykové zkoušky (SJZ)!

Pokud jste o tomto certifikátu ještě neslyšeli, tak jste tady správně. V tomto článku vám státní zkoušky z angličtiny představíme a také vám poradíme, jak se na ně nejlépe připravit podle našich zkušených lektorů angličtiny. Tak čtěte dále!

třída

Státní jazyková zkouška – jak probíhá a k čemu je dobrá?

Státnice z angličtiny můžete například v Jazykové škole PELICAN dělat na dvou úrovních – základní B2 a všeobecné C1. Tato úroveň je určená podle Společného evropského referenčního rámce (SERR nebo anglicky CEFR), což znamená, že je SJZ úrovňově srovnatelná s mezinárodními certifikáty, jako jsou například Cambridge English.

SJZ z angličtiny má dvě hlavní části. V první písemné prokazujete, že máte dovednosti porozumět textu, vyslechnout nahrávky, využívat gramatiku a slovní zásobu. Pokud písemnou části projdete, čeká vás většinou o 14 dní později část ústní. Tam si komise ověřuje vaše verbální schopnosti v angličtině.

Možná vás napadá, proč byste si měli dělat právě Státní jazykovou zkoušku z angličtiny. Státnici můžete využít při přihlašování na vysokou školu, ale i při studiu na ní, kdy vám často na základě certifikátu odpadají některé zkoušky z angličtiny. Je to také skvělá položka v životopise při žádání o práci, a to zejména v českém prostředí, ve kterém má SJZ silné jméno.

tabule

Jak se na SJZ připravit

Zde naši zkušení lektoři shrnuli pár základních bodů, na které dobré při absolvování SJZ myslet.

  • Nepodceňte přípravu. Je dobré se připravovat systematicky a na všechny části zkoušky. V ústní části nevynechávejte zdánlivě jednoduchá témata jako je rodina, jídlo nebo sport! Ke každému tématu si nachystejte několik záchytných bodů.
  • Neučte se zbytečně nazpaměť. Často takoví studenti nejsou schopni reagovat na otázky a způsobuje to negativní dojem se zkoušky.
  • K písemné části je nejlepší průpravou pomaturitní studium. Tam se celý školní rok cíleně na zkoušku připravujete a samotné složení je pak procházka růžovým sadem.
  • Využívejte potítka na maximum! Připravte si bodově znalosti, o kterých dokážete mluvit déle než první dvě až tři minuty.

pelikán

SJZ se skládá v jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky. Jednou z nich je Jazyková škola PELICAN v Brně. Pokud vás možnost složení SJZ zaujala a máte k ní nějaké otázky, napište nebo zavolejte přímo do PELICANa, kde vám řekneme vše potřebné!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup