Ve které fázi stavby se instaluje přípojka vody do domu

Ve které fázi stavby se instaluje přípojka vody do domu

Dnes považujeme konstantní přístup k čisté vodě za něco samozřejmého. I to je důvod, proč je v podstatě dáno, že každý nový dům bude napojen na vodovodní a kanalizační síť, pokud je to jen trochu možné. Zde je však dobré položit si otázku, ve které fázi stavby by měla být zrovna tato část realizována. Zde je však nutné rozdělit práce na vnitřní a vnější. Ty vnitřní představují vedení vodovodního a odpadního potrubí domem, zatímco ty vnější pak položení potrubí směrem od domu a jeho napojení na vodovodní a kanalizační řád.

bez vodovodní přípojky se dnes neobejdeme

Je tedy jasné, že přípojka vody do domu je tak v podstatě stavěna ve dvou etapách, přičemž první musí být ta vnější. Právě na ní totiž částečně záleží, jak bude uspořádána vnitřní část domu. A tyto práce lze začít velmi brzy. Je pravdou, že venkovní část je často udělána ještě předtím, než se vůbec začne stavět. To platí zejména u pozemků určených k výstavbě rodinných domů, kterých v posledních letech velmi přibývá. Ty jsou často prodávány již s vnější částí prací hotovou.

součástí vodovodního řádu je i kanalizace

Pokud jde o tu vnitřní, pak je zde situace složitější. Její plánování by mělo být provedeno samozřejmě již na začátku, aby se potrubí nekřížilo například s elektrickým vedením, a aby nemuselo být zbytečně dlouhé. Podle toho se plánuje rozložení domu, zejména pak rozmístění kuchyně, toalety a koupelny.

Fyzická realizace této fáze však musí počkat minimálně do chvíle, než budou vystavěny zdi a stěny, ve kterých bude vedena. Je tedy nutné mít hotovu nejen hrubou stavbu, ale také většinu vnitřních částí, než je možné potrubí plně napojit.

Samozřejmě pak následuje instalace vybavení, jako jsou vodovodní baterie, toaleta a další nezbytné věci. Toto pořadí nelze nijak změnit, pokud chceme, aby vše probíhalo hladce. Jinak by se mohly vynořit problémy, kdy by některá část neseděla, nebo byla špatně zapojená. A stálo by spoustu času a peněz vše opravit, což rozhodně není ekonomické.