Boby nebo sáňky

Boby nebo sáňky

Sáňkování a bobování je v zimě oblíbeným sportem. Hned jak nasněží, tak děti vyrážejí na nejbližší kopec. Nevadí, jestli je jen slabý prašan nebo pořádná chumelenice, hlavně, že to jede. Co však vybrat pro vaši ratolest, boby nebo sáňky?

Výhody a nevýhody sáněk

Než zvolíte jednu nebo druhou variantu zvažte, na co bude vaše dítě svoje vozidlo potřebovat. Sáňky jsou větší, robustnější a mají pevnější konstrukci. Hodí se pro více dětí najednou. Je dobré si je pořídit na sjíždění kopců, kde je více sněhu. Jsou těžší a více se zaboří. Na tenkém prašanu příliš nejedou.

Jestliže jedete na hory, kde je silná vrstva sněhu, je lepší si pořídit dřevěné sáňky, což platí i jestliže máte více dětí. Hodí se také na ježdění s dítětem po chodníku na delší trasy. I na kamenitějším povrchu se příliš nepoškodí, protože mají na skluznicích tenké plátky kovu, které ochrání dřevo před drobným kamením.

dívka na sáních

Velkou výhodou sáněk je také, že neleží přímo na sněhu a sedadlo je zvýšené, tak dítěti není při kontaktu se zemí zima jako na bobech. Jestliže by vám při delší jízdě dítě sedělo celou dobu na bobech, mohlo by prochladnout. Dřevěné sáňky se hodí také pro menší děti, které ještě neumí ovládat boby a je potřeba je vozit.

Nevýhodou sáněk je při ježdění z kopce právě nesnadná ovladatelnost, a tak je větší děti příliš neocení, protože se s nimi dá pouze sjet z kopce a není možné zatáčet nalevo napravo a korigovat směr jízdy. Sáňky jsou taková ladovská klasika a je s nimi spojeno hodně nostalgie.

Výhody a nevýhody bobů

Hlavní výhodou bobů je především snadná ovladatelnost. Některé mají páky na zatáčení doprava a doleva a jiné dokonce i volant a brzdy. Na bobech se dá sjet z kopce, na kterou stranu dítě chce a je s nimi větší legrace než na sáňkách. Hodí se spíše pro větší děti, které si chtějí ve sněhu zablbnout.

Nevýhodou je, že jestliže se chcete svézt spolu s dítětem, na boby se nevejdete. Jsou převážně pro jednu osobu. Také jsou přímo na zemi, a proto je dítě ve styku se zemí a může nachladnout. Pro delší jízdy s malým dítětem si pořiďte raději boby s opěradlem a bezpečnostním pásem.

děti na bobech

Boby champion jsou určeny spíše na zábavu pro větší děti a divokou jízdu na sněhu s možností manipulace než na delší popojíždění s malým dítětem po chodníku, či sjezdy spolu s rodičem. Při výběru zohledněte věk dítěte, jeho pohybovou aktivitu a potřeby.

Dětské boby i sáně mají bezpečnostní pásy, zádové opěrky, ohrádky, které jsou odnímatelné a tahací lanka. Při jízdě na bobech nebo sáňkách by dítě mělo být dobře oblečeno, aby neprochladlo. Na sáňkách jej zabalte také do fusaku, který seženete z nepromokavých materiálů i z vlny.

Při výběru bobů nebo sáněk sledujte kvalitu produktu, u sáněk by mělo být sedátko z pevné látky, u které nehrozí příliš snadné protržení. Dejte pozor také na pevnost konstrukce a u bobů prohlédněte dobře brzdy a volat, či další bezpečnostní prvky a pevnost materiálu.

Klasické české boby značky Champion a dřevěné sáňky od českého výrobce najdete na stránkách Rulyt.cz.