Výstružník je nástroj, bez něhož se neobejdeme
Vrtání otvorů do kovových či nekovových materiálů je jednou z nejoblíbenějších činností kutilů a kohokoli dalšího, kdo pracuje v manuálních oborech lidské činnosti. Vrták je totiž nejznámější strojírenský nástroj a práce s ním je velmi jednoduchá. Nevyžaduje žádné specifické podmínky a vyvrtat otvor ruční či stojanovou vrtačkou svedou i děti ve školních dílnách. Vrtáky slouží pro obrábění kovů i nekovů s omezenou přesností, počítá se s tím, že otvory, ať jsou průchozí či neprůchozí, budou osazené pouze spojovacími součástmi, jako jsou nýty, závlačky a šrouby, a proto také nedosahují významné přesnosti.
S nepřesností ve zhotovování otvorů také souvisí samotná konstrukce vrtáku, který má pouze dva břity na protilehlých stranách. Chcete-li vyrobit otvor přesně kulatý, s jemným povrchem a velmi přesného rozměru, musíte využít pokročilé nástroje, a těmi jsou výhrubníky a výstružníky.
K výrobě těch nejpřesnějších otvorů, ve strojírenské toleranci H7 anebo H8, slouží výstr. nástrčné, TK břity 221373 https://www.i-nastroje.cz/Vystr-nastrcne-TK-brity-221373-c31_437_4.htm. Nástrčné výstružníky jsou vícebřité nástroje, které obrábí otvory po předvrtání vrtákem a vyhrubení výhrubníkem. Finální produkty lze pak využívat pro mnoho strojírenských účelů, kde dochází k uložení hřídele v otvorech s minimální vůlí, a kde se tím pádem minimalizuje tření.
Jak vidíte, výstružníky jsou na veřejnosti sice méně známé, ale neobejde se bez nich prakticky žádné odvětví výroby. Jsou zapotřebí v letectví, automobilovém průmyslu, při výrobě strojů, domácích spotřebičů, nábytku, oděvů a textilií, obuvi, hraček, kuchyňského vybavení i výpočetní techniky.
Cena těchto nástrojů je pochopitelně mnohonásobně vyšší, než u vrtáků, odpovídá to jejich konstrukčnímu řešení a náročnosti výroby, ovšem také se počítá s tím, že jde zpravidla o sériovou výrobu, a že se s počtem vyrobených obrobků nástroj zaplatí.