Divadelní hra o robotech psaná robotem

Divadelní hra o robotech psaná robotem

Znáte R.U.R? Výborná divadelní hra z pera Karla Čapka. Víte o čem je? To ví přece každý, o robotech. Ale víte, že dnes již existují hry psané přímo roboty?

No, tato sci-fi myšlenka se před nedlouhou dobou uskutečnila ve Švandově divadle v Praze k stoletému výročí premiéry právě R.U.R. od Karla Čapka. Hra se jmenuje AI: Když robot píše hru a jejím autorem je opravdu umělá inteligence. Tato téměř autobiografická hra byla umělou inteligencí během několika měsíců. Samotný zásah člověka byl pouze v detailech. Robot (autor) vkládá do své hry lásku, touhu k milování, strach, smrt, násilí a velkou spoustu slovních obratů, které pobaví svým absurdním humorem. 

AI_Kdyz-robot-pise-hru_web_kvalita_Hrbkova-44-scaled

Z toho pohledu může autory románů, či jiných děl, napadat, že je, stejně jako v jiných povoláních nahradí roboti. Zatím to vypadá, že umělá inteligence nebude pro autory hrozbou, jelikož jak sám dramaturg s režisérem prohlásili, umělá inteligence zatím neumí vytvořit dílo jako celek a ani nepřemýšlí nad tím, že by člověk něco řekl a něco jiného si myslel. Otázkou však zůstává zda-li se to ale do budoucna nenaučí. 

THEaiTRE_PLAKAT_FINAL_web-e1614159078389

Hra pojednává o příběhu robota, který po smrti svého mistra zůstává na pospas lidem z různých společností.  Hra trvá něco kolem 55 minut a po každé repríze následuje závěrečná debata s odborníky na umělou inteligenci i divadelními tvůrci. Premiéra probíhala online za účasti, Českých center v Athénách, Berlíně, Düsseldorfu, Bratislavě, Bruselu, Budapešti, Bukurešti, Kyjevu, Londýně, Miláně, Mnichově, Moskvě, New Yorku, Paříži, Rotterdamu, Stockholmu, Tel Avivu, Jerusalémě, Tokiu a Vídni. Přímo na webových stránkách se píše, že premiéra se sledovala na 18 450 zařízeních. Dále je zde psáno, že tuto hru můžete vidět i v kinech, jakmile to koronavirová situace dovolí. 

Technologie jde dopředu. Umělá inteligence je již schopna, za pomoci člověka, napsat divadelní hru. Třeba se do budoucna budeme moct těšit na hru psanou umělou inteligencí přímo o lidech.