Chudí versus bohatí
Na světě se aktuálně dá dopočítat na dva tisíce miliardářů, kteří mají svůj majetek větší, než celkem 4,6 miliardy lidí dohromady. Charitativní organizace Oxfam (Oxfam International spojuje celkem 13 národních organizací, které se zaměřují na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě) toto uvedla v půlce ledna ve své zprávě, která upozorňuje na to, že globální ekonomická nevyrovnanost se zcela vymkla kontrole. Ze zprávy lze také vyčíst, že 22 nejbohatších mužů světa má větší majetek než všechny ženy v Africe vůbec.
V posledních deseti letech se celkový počet miliardářů na světě dokonce zdvojnásobil a tím pádem existuje na světě jedno procento lidí, kteří mají dvakrát větší majetek, než má dohromady zbytek lidstva. Před každoročním zasedáním Světového ekonomického fóra toto uvedl Oxfam, který bojuje proti chudobě ve světě.
Ze zprávy také vyplývá, že globální nerovnost je zcela zakořeněná v naší rozbité ekonomice a kapsy nejbohatších lidí na světě a obřích firem se plní na úkor zcela obyčejných lidí. Cestou proti této situaci je:
• zajištění spravedlivé daně, kterou by měli velmi bohatí platit
• zvýšení investic do veřejných služeb a infrastruktury.
Dalším krokem, který by pomohl, je, schválení zákonů, které by se vypořádaly s obrovským množstvím práce, ať už ve zdravotnictví či sociální péči, kterou vykonávají téměř výhradně ženy. Například povolání zdravotní sestry je zpravidla velmi mizerně placené a ze dvou třetin jej vykonávají právě ženy.
Ze zprávy dále vyplývá, že ženy a dívky jsou ty, které v současné ekonomické situaci mají nejmenší užitek ze současného ekonomického modelu.
Celkově lze říci, že zpráva charitativní organizace Oxfam varuje před tím, že propast mezi bohatými a chudými dosáhla naprosto obřích a šokujících a nesnadno napravitelných rozměrů. Tato zpráva se šíří médii v posledních dnech rychlostí blesku.